Łukasz Foltyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łukasz Foltyn
Data i miejsce urodzenia 1974
Radom
Zawód Informatyk

Łukasz Foltyn (ur. 1974 w Radomiu) – polski informatyk, twórca komunikatora Gadu-Gadu i programu Foltyn Commander. Założyciel portalu sms-express.com (obecna nazwa – Gadu-Gadu).

Informatykaedytuj | edytuj kod

Przez pewien czas współtworzył wraz z Markiem Sellem program antywirusowy mks vir.

W 1999 napisał komunikator Gadu-Gadu, którego pierwsza wersja ukazała się 15 sierpnia 2000. Pełnił funkcję prezesa spółki, a następnie do 16 maja 2007 zasiadał w radzie nadzorczej firmy Gadu-Gadu S.A. W 2000 45% udziałów firmy kupił za 700 tys. zł Fundusz Warsaw Equity Holding (WEH). Od 26 marca 2007 Gadu-Gadu S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Od 16 maja 2007, w wyniku rezygnacji z członkostwa w radzie nadzorczej, Foltyn nie pełni już żadnej funkcji w firmie[1], pozostając autorem protokołu oraz znacznej części kodu Gadu-Gadu. Pod koniec 2007 roku – w wyniku wezwania do sprzedaży akcji ogłoszonego przez firmę Naspers – Foltyn sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce[2].

Politykaedytuj | edytuj kod

Łukasz Foltyn deklaruje się jako sympatyk idei socjaldemokratycznych. Zasiadał między innymi w radzie programowej Polskiej Partii Pracy oraz przejściowo władzach warszawskiego oddziału Polskiej Partii Socjalistycznej.

14 czerwca 2007 Foltyn stanął na czele powstającej Partii Socjaldemokratycznej jako jej przewodniczący; partia nie została zarejestrowana.

W wyborach parlamentarnych 21 października 2007 bezskutecznie ubiegał się o mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, jako numer jeden na warszawskiej liście. Uzyskał 8608 głosów, co nie wystarczyło by PSL wprowadziło choćby jednego posła z okręgu Warszawa I.

Publikował w lewicowej "Trybunie Robotniczej". W sierpniu 2014, po kilkuletniej przerwie, powrócił do składu redakcji portalu lewica.pl.

Życie osobisteedytuj | edytuj kod

Łukasz Foltyn uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 6 im. Franciszka Zubrzyckiego w Radomiu, a w latach 1989-1993 do klasy o profilu matematyczno-fizycznym VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Ojciec jest inżynierem, matka anglistką. Ma 6 sióstr i młodszego brata, Adama, również informatyka. Wraz z żoną Anną ma dwoje dzieci – Bartosza i Natalię. Od ponad 20 lat mieszka w Warszawie (stan na rok 2017).

Nagrodyedytuj | edytuj kod

Łukasz Foltyn jest laureatem nagród INFO STAR i Programu I Polskiego Radia "Talent 1997".

Przypisyedytuj | edytuj kod

  1. Przemysław Mugeński: Ojciec Gadu-Gadu tworzy partię polityczną. Dziennik Internautów, 2007-06-13.
  2. Paweł Kubisz: Dokąd zmierza Gadu-Gadu – plany rozwoju rok po debiucie giełdowym. Internet Standard, 2008-02-11.

Linki zewnętrzneedytuj | edytuj kod